Greenhorni

VZHŮRU NA PALUBU!


DALŠÍ ONLINE SCHŮZKA, JIŽ PŘÍŠTÍ STŘEDU 19. 5. OD 17:00. SEJDEME SE NA MEETU, ODKAZ ZDE: https://meet.google.com/rsp-riqe-xvv

CO SI PŘIPRAVIT? LODNÍ DENÍK, TUŽKU A DOBROU NÁLADU 🙂 TĚŠÍME SE NA VÁS!



Co po sobě zvířátka zanechávají

Během minulé schůzky jste se seznámili s některými zvířátky a ukázali jste si, jak vypadají. Někdy však ta zvířátka na vlastní oči neuvidíte. Ale nezoufejte, i tehdy můžete poznat, že někde nějaké zvířátko bylo.

A jak? Na to se podíváme dneska.

Nejprve si ukážeme stopy tlapek

Zvířátka, která znáte asi nejlépe jsou kočky a psi. Jejich stopy sice v lese obvykle nepotkáte, ale můžete je najít třeba v blátě na zahradě , na cestě nebo tak někde.

Na první pohled se jejich stopy zdají stejné. Na druhý pohled už se dají rozlišit. Jak jistě víte, kočky umí drápky zatáhnout, takže v jejich stopě budou obtisky pouze jejich „prstů“. Psi ale drápky zatáhnout neumí, proto mají mají ve stopách obtištěné „prsty“ i drápky.

Podobným způsobem odlišíte i třeba jaguára (s tím se u nás nesetkáte) od vlka.

Jaguár je šelma kočkovitá, drápky tedy umí zatáhnout. Vlk je naopak šelma psovitá a drápky zatáhnout neumí. Další rozdíl je ten, že jaguáři jsou o hodně větší než kočky a vlci jsou o hodně větší než psi, takže jejich stopy budou větší.

Další důležitou stopou je stopa medvědí. Ta je důležitá i proto, že se u nás medvědi mohou někdy vyskytnou, i když jen vzácně. Když tuto stopu uvidíte, musíte být hodně na pozoru, protože medvědi mohou být nebezpeční i pro dospělého člověka.

Jejich stopa bude ještě větší než stopa jaguára nebo vlka (často i větší než ruka dospělého člověka). Důležitý způsob, jak jí odlišit je také tvar. Jak vidíte, v  obtisku medvědí stopy se také nacházejí drápky (nebo spíše drápy). Od psů a psovitých šelem se ale liší bočními „prsty“. Zatímco psi je mají výrazně do strany, medvědi je mají dopředu, všechny stejným směrem. Skoro jako my, lidé.

Posledními tlapkami, co si dnes ukážeme, jsou tlapky liščí. Liška pro vás sice není nebezpečné zvíře. Ani není zvířetem, které by jste běžně mohli v lese potkat. I tak je na nich ale něco zajímavého. Svůj velký tlustý ocas totiž používají jako koště, kterým své stopy zametají, aby je nikdo nemohl sledovat. Proto si můžete pamatovat, že pokud uvidíte takovouhle liščí stopu, viděli jste něco poměrně vzácného.

Tady máme porovnané stopy psů, vlka a lišky, vlčí stopa má polštářky výše, je užší a delší, podobně jako liščí.

A teď se přesuneme na stopy kopýtek

Asi prvním zvířetem, které vás teď napadlo, je nejspíš kůň. Vpravo dole vidíte stopu okovaného koně, kterou známe asi všichni, nad ní je stopa neokovaného koně, kterou neznáme všichni. Kůň je speciální tím, že je to lichokopytník. To znamená, že se jeho kopyto skládá z lichého počtu obloučků (z toho jednoho červeně označeného). Dalšími lichokopytníky jsou třeba tapír nebo nosorožec (ti mají 3 obloučky), ale ty u nás v přírodě nepotkáte.

Zvířata s kopýtky, která můžete potkat v lese jsou ale sudokopytníci. To znamená, že jejich kopyta mají sudý počet obloučků. Na obrázku vidíte nahoře stopu prasete divokého. To má zakroužkované čtyři obloučky. Můžete ho poznat tak, že zadní „obloučky“ má vybočené do strany. Když potkáte stopu prasete divokého, buďte také na pozoru. Může to totiž mít samice s mláďaty. Ta se snaží mláďata chránit a je tedy agresivní. Dole můžete vidět stopu jelena. Toho od prasete můžete odlišit tak, že jeho zadní obloučky vypadají, jako by měl na noze dva podpatky. Jelena pravděpodobně nepotkáte, protože bývají dost plaší, když ale budete mít štěstí a potkáte ho, nemusíte se ho bát. Jeleni agresivní nejsou.

Poslední dvě zvířata, jejichž stopy si ukážeme, můžete potkat na farmě. Jde o krávu a ovci. U krav si dávejte pozor. Celé její kopyto vypadá kulatě a je velké asi jako koňské kopyto. To by vás mohlo zmást tak, že byste mysleli, že je to kopyto koně. Důležité je ale rozdělení uprostřed. kvůli němu má kráva ve výsledku dva obloučky. Proto je sudokopytník. Pod stopou krávy vidíte stopu ovce. Ovce mají mnohem menší stopu (asi o trochu větší než víčko od pet lahve). Jak vidíte červeně vyznačené, má taky dva obloučky.

Zvířátka v lese

Dneska si budeme povídat o zvířátkách žijících v lese. Zkuste si schválně s rodiči nejprve na některé vzpomenout.
Vzpomněli jste si? To je skvělé. A víte, jak vypadají?

Jelen evropský – Wikipedie

Třeba tohle je jelen evropský, nejznámější obyvatel lesa. Poznáme ho podle jeho paroží, které má na hlavě.

Divočák útočí! Dobré rady pro běžce, kteří se střetnou s divokým prasetem -  Sport.cz

Tohle zvířátko jistě všichni znáte, je to prase divoké. Určitě jste už někdy v lese našli rozrýpanou půdu od jejich klů, nebo jejich bahení lázně. Divočáka poznáte podle dusotu, ale většinou ho zahlédnete spíš z dálky.

králík divoký

Tohle je králík divoký. Pozor, nepleťte si ho se zajícem. Zajíc je oproti králíku větší a má delší uši. Králík obývá lesy a louky, kdežto zajíce najdete spíše na poli.

Veverka obecná – Wikipedie

Tohle malé stvoření také všichni známe. Je to veverka obecná a určitě jste jí viděli přeskakovat ze stromu na strom, louskat oříšky nebo jen tak běhat po kmeni stromů.

Teď už si jen vyzkoušejte následující úkol.

Poznáš, zda se jedná o zvíře, které žije v lese? Ano nebo ne? Vyzkoušej kvíz a uvidíš, jaký jsi znalec!

TŘETÍ ONLINE SCHŮZKA, DNES 28. 4. OD 17:00. SEJDEME SE NA MEETU, ODKAZ ZDE: https://meet.google.com/rsp-riqe-xvv

CO SI PŘIPRAVIT? LODNÍ DENÍK, TUŽKU, KDO VLASTNÍTE TAK KPZ (Ká-pé-zetku) A DOBROU NÁLADU 🙂 TĚŠÍME SE NA VÁS!

KPZ

Ká-pé-zetka neboli krabička poslední záchrany je dost užitečná věc, třeba na výlety, schůzky ale někdy i do školy, do města i do přírody. Podle toho se i upravuje její obsah.

Co by měla univerzální KPZ obsahovat (výběr): Krabičku (kam dáte ostatní věci, velikostně od krabičky na sirky až po plechovou po bonbónech či kartách), podepsanou s kontaktním číslem či E – mailem. Pár sirek a škrtátko, provázek +nit s jehlou, knoflíky různých velikostí, březovou kůru (sám doporučuji, v dešti se bez ní dělá oheň špatně), dobře složený papír a malá tužtička, lámací čepel z hobby nože, drobné mince (20, 50 kč na MHD) svíčka. Vše se hodí mít zabaleno v pytlíku, ať ti to nenavlhne. V dnešní době se hodí mít i roušku navíc, možná omotanou okolo krabičky, pokud je krabička moc malá.

To není vše. Pokud si chceš vytvořit pořádnou KPZ, koukni se na oficiální stránky, nebo na tento odkaz: https://www.35phrr.cz/kpz, požádej rodiče o materiály a pomoc vše poskládat do krabičky.

Výroba mapy

Jelikož z map toho už spoustu umíme, vymysleli jsme si pro vás jednoduchý úkol.
Vaším úkolem bude si nakreslit do deníčku nějakou mapu, ve které použijete mapové značky, které jsme se učili. Mapa může být čistě vymyšlená a nebo si vezměte turistickou mapu, kterou máte doma, a zkuste překreslit její část i se značkami, které známe.
Tak vzhůru do kreslení a mapám zdar!

Aby Vám to kreslení šlo, můžete si poslechnout a zazpívat písničku. Kdo by chtěl, může si jí i zahrát podle not níže 🙂

Noty na písničku zde: http://klimes.wz.cz/noty/dva_roky_prazdnin_cernoch2.pdf

Jak najít polárku?

Ve videu jste se mohli dozvědět, že sever se dá najít pomocí hvězdy polárky. Hmm, ale jak na to? Na obloze je přece tolik jasných hvězd, až se z toho hlava točí. Na najití polárky potřebuješ buď kompas, kterého červená ručička ukazuje sever, ale pak polárku nepotřebuješ na najití severu, protože máš kompas. Nebo polárku najdeš pomocí výrazného souhvězdí jménem Velký vůz. To vypadá takhle:

Když najdeš Velký vůz, všimni si posledních dvou hvězd (v kroužku na obrázku). Teď si představ že je spojuje čára a prodluž ji nahoru. A tam najdeš polárku a tím směrem je sever.

Postup při hledání polárky.

Níže najdeš program pro schůzku 31. 3. s tématem Světové strany II.

Světové strany II. – jak poznat sever na mapě, podle jakých pomocných ukazatelů můžu poznat sever v lese a další informace zde ve videu 🙂

Slovíčko

Jak všichni jistě víte, naším rokem nás provází princ Kaspian X. na své lodi Jitřním Poutníkovi a plaví se kolem různých ostrovů a zažívají různá dobrodružství. A o jednom takovém, si dnes budeme povídat.

Někteří možná víte, že na moři nás mohou postihnout různé katastrofy, třeba bouře nebo vlnobití. Kaspiana a jeho posádku ale postihla katastrofa ve formě mořského hada, který svým tělem obmotal loď, zauzloval se a snažil se ji rozlomit na dvě poloviny. Naštěstí na lodi měli i Rípčípa, který na to přišel a díky jeho radě se jim povedlo uzel z lodi sesunout a had zůstal zauzlovaný v moři.

Ten had nám může připomínat i některé naše problémy, které se nám po plavbě životem mohou přihodit a i my máme s sebou na palubě takového Rípčípa, tedy Pána Ježíše, který nám vždycky pomůže, když ho poprosíme.

A na závěr tu pro vás mám verš. Je z 1. Korintským 10. kapitoly a 13. verše. Ten verš zní následovně: Nepotkala vás zkouška nad lidské síly. Bůh je věrný: nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou vám připraví i východisko a dá vám sílu, abyste mohli obstát.

Tak bych si moc příla, abyste na to mysleli, že Bůh je tu pořád s vámi.
Ela

DRUHÁ ONLINE SCHŮZKA, JIŽ TUTO STŘEDU 17. 3. OD 17:00. SEJDEME SE NA MEETU, ODKAZ ZDE: https://meet.google.com/rsp-riqe-xvv

CO SI PŘIPRAVIT? LODNÍ DENÍK, TUŽKU A DOBROU NÁLADU 🙂 TĚŠÍME SE NA VÁS!

Mapy – pokračování

Minule jsme si ukázali, co jsou to mapy. Dneska na to navážeme a ukážeme si, co v nich hledat. Pokusím se to vzít postupně, od toho co považuji za nejdůležitější:

P.S.: Na konci máte i pexeso. To můžete použít jako kontrolu, jak to umíte. A nebo si ho můžete zahrát i jenom tak. Schválně na kolik pokusů to zvládnete 🙂

„Červený kříž“

NEMOCNICE

Snad se nikomu z vás ani vašich známých nestane, že by se zranil, ale když jo, nemocnici potřebujete najít za každou cenu. Na mapě vypadá takhle.

ŽELEZNIČNÍ STANICE

Když se někdy ztratíte nebo zabloudíte, potřebujete se nějak dostat domů. Jelikož často jezdíme do míst vzdálených od silnice, spíše než autobus najdete vlak. Na ten ale nemůžete nastoupit na kolejích, musíte na něj nastoupit ve stanici.

„Budka na černé dráze“
„Íčko“

INFORMAČNÍ CENTRUM

Když jste ve městě a ztratíte se, potřebujete na záchod nebo na nějaké konkrétní místo, zkuste najít informační centrum. Tam vám poradí nejlépe.

Teď když znáte místa důležitá pro případ nouze, můžeme se vrhnout na ta ostatní.

PRAMEN

Jedno z nejdůležitějších míst je pramen. Ať už jste v nějaké chatce nebo pod širákem, vodu budete potřebovat vždycky. Na pití, vaření jídla a dokonce i mytí rukou nebo čištění zubů.

„Rybníček s potůčkem“
„Klobouk s oškubaným pérkem“

HÁJOVNA

Dalším objektem, který se může hodit je hájovna, nebo jiným slovem třeba myslivna. Někdy se v ní totiž dá i přespat, to však musí domluvit vedoucí, nemůžeme se do ní žádnému panu hajnému jen tak vloupat.

KAPLE

Dalším zajímavým místem je kaple. V té někdy můžete navštívit bohoslužbu, a nebo – to je asi oblíbenější využití – se v ní opět dá po domluvě přespat, nebo alespoň zchladit v létě a zahřát v zimě.

„Křížek“
„Díra ve stěně“

JESKYNĚ

Dalším úkrytem je jeskyně. Ale pozor, TAM NESPĚTE!!!, kdyby se začala sesypávat a všichni by spali, nikdo si toho nevšimne. Tam choďte radši jenom do stínu, abyste se v létě ochladili.

Teď znáte základy toho, kde se schovat a jak přežít. Někdy ale nebudete pouze na jednom místě, budete totiž putovat. Proto potřebujete vědět kam a kudy.

MOST PŘES ŘEKU

Když budete na výletě, budete mít velké plány, kam se chcete dostat. Ale to vám může zkazit i něco tak jednoduchého, jako je řeka. Když totiž máte všechny věci na výlet, nemůžete ji přeplavat ani přebrodit. Proto přes každou řeku vede nějaký most.

„Řeka s mostem“
„Domeček“

HRAD

Celé Česko je významné svými hrady a zámky. Tomu napovídá třeba česká hra Cestujeme po hradech a zámcích, písnička o Okoři nebo skutečnost, že největší hrad na světě je právě u nás – Pražský Hrad. Určitě tedy na nějaký hrad někdy půjdetetaké.

ZŘÍCENINA

Jedním z mých oblíbený míst, kam jít na výlet jsou zříceniny hradů. To jsou v podstatě zbytky hradů, které se za dlouhou dobu začaly rozpadat.

„Zbouraný domeček“
„Vysoká plechovka“

ROZHLEDNA

Dalším hezkým cílem různých výletů je rozhledna. V přírodě asi těžko najdeme třeba Eiffelovu věž. A pravděpodobně tam nebude ani něco jako Petřínská rozhledna. I tak tam ale můžeme najít různě několikametrové stavby, ze dřeva i z kovu, ze kterých je krásný výhled.

OSAMĚLÁ SKÁLA

Poslední zajímavý cíl výletu, který vám dneska ukážu je osamělá skála. Skály většinou bývají ve velkých skupinách. Třeba jezírka obklopená skalami (několika) nejsou až tak vzácná. Ale na samotnou skálu obklopenou ničím hned tak nenarazíte.

„Černá dvojskála na bílém nic“

Mapy – úvod

Každý si umí představit mapu. Ale co je přesně ta mapa? Mapa je obrázek zemského povrchu a oblastí, budov nebo jiných věcí na něm. Máme několik druhů map podle velikosti, přesnosti nebo toho, co zaznamenávají. U nás, v hlídce narazíš nejčastěji na mapu města nebo krajiny.

V krajině rozlišujeme několik ploch: louky – často bílé, nebo světle zelené, lesy – světle zelené (pokud je louka bílá), nebo tmavší zelené (pokud je louka světle zelená), husté lesy s porostem (houští) – je tmavě zelené, často i  s takovým vzorem. Voda je vyznačená modře.

Obrázek se symboly a popisky se jmenuje legenda. Říká, co znamená která značka. Vedle legendy je často takzvané měřítko. To určuje, jak velká a přesná ta mapa je. Měřítko je často ve tvaru 1:velké číslo, např. 1:1 000 000. To znamená, že jeden centimetr na mapě je milion centimetrů ve skutečnosti.

Úkol na doma: Sedni si doma s rodiči před nějakou mapou a koukni se s nimi na mapu. Všímej si měřítka, legendy a ploch.

Poslechněte si příběh o objevení zvláštního horského jezírka…co pro nás tento příběh může znamenat? 🙂

Online schůzka 17. 2. 2021 od 17:00

Zde se sejdeme (možná bude potřeba odkaz přímo zkopírovat) https://meet.google.com/rsp-riqe-xvv

Další uzel

Synové Adamovi, dcery Eviny. Už je to nějaký ten pátek (respektive středu), co se učíte pouze šifry. Teď je čas na změnu. Před několika týdny jste se učili, jak zajistit loď v přístavu – takzvaným loďákem. Nyní Vám ukážu další uzel, dračí smyčku, která na rozdíl od lodní smyčky nezachrání pouze Váš majetek, může Vám zachránit dokonce i život – když jste v nějaké jámě, ze které se nemůžete dostat, někdo Vám hodí lano, potřebujete se k němu uvázat. Proto si kolem pasu navážete (podle níže přiloženého návodu) dračák a ostatní Vás můžou vytáhnout ven.

Polský kříž a další šifry

Milá posádko, pokud už nemáte chuť na hromadu čárek a teček, mám pro vás novinku: Caesarova (čti Cézarova) šifra je plná písmen. Je krásně jednoduchá a vysvětlena v následujícím videu:

Video s vysvětlením i příběhem, část s teorií (1:48 – 2:45) můžete přeskočit.

Velký polský kříž

Základem této šifry je následující kódovací tabulka:

Tato tabulka obsahuje písmeno CH, které se někdy vynechává.

Jednotlivá písmena pak zapisujeme takto:

1.Vyhledáme si písmenko v  kódovací tabulce

2.Obkreslíme tvar rámečku kolem něj

3.Uděláme tečku na místo, kde se písmenko v rámečku nachází (nalevo, napravo či do středu).

Malý polský kříž

Je velmi podobný svému většímu bratru, jen používá jiné tabulky a podobné značení:

Při psaní písmen z políček bez tečky necháš políčko prázdné. V každém políčku s tečkou je právě 1 tečka, nikdy víc.

A teď příklad a dvě šifry pro zájemce:

Řešení mi můžete posílat na email: michael@35phrr.cz

ZÁBAVNÝ BIBLICKÝ KVÍZ

Každý z vás bude představovat červeného panáčka, kterého ovládáte pomocí šipek na klávesnici (nahoru, dolu, doprava, doleva). Vaším úkolem bude najít správnou odpověď na otázku, která se vždy ukáže dole na okně. Vaším úkolem je, dostat se s vaším panáčkem do obdelníčku se správnou odpovědí rychleji, než vás chytí ostatní panáčci. Pokud vás chytí, ztrácíte jeden z vašich tří životů. V bludišti můžete využít i tajných chodeb, které vedou pryč z bludiště – to poznáte :). Kvíz si můžete zkusit několikrát. Okno s kvízem si můžete po kliknutí na tlačítko ‚Spustit‘ roztáhnout na celou plochu = dole vpravo. Nelekněte se strašidelné hudby a vesmírných těles :). Schválně, kolik budete znát odpovědí.

ČÍSLA V MORSEOVCE

Milá posádko,

dnes máme pro Vás připravené video na téma čísla v Morseovce. Podívejte se na něj, zkuste si skvělé vychytávky pro zapamatování :). Jsem zvědavá, jací z Vás budou počtáři.

27. 1. 2021 Čísla v morseovce – návod, jak si to jednoduše zapamatovat 🙂

Bohužel jsem video zapomněl převrátit, takže je zrcadlově. Proto potřebné papíry přikládám zvlášť, ať je můžete vidět správně.

A na těchto příkladech, si čísla v morzeovce můžete procvičit:
20 – 5 =
6 + 3 =
5 – 4 =
3 + 3 =
5 – 5 =
4 + 4 =
Kdo příklady správně přepíše do morseovky a pošle je někomu z nás vedoucích do 10. února, dostane, až se uvidíme, nějakou menší odměnu.

Slovíčko 20. 1. – Na první pohled se zdá být hodně věcí krásných a hodně lidí hodných, co ale na pohled druhý, je výsledek stejný? Možná..

MORSEOVA ABECEDA II. – Co nejvíce používáme a co je důležité?

V programu z minulého týdne jste se naučili něco o morseovce. Na táborech a jiných akcích používáme jednotlivá písmena jako znamení nebo signály. Teď vám představíme ty nejpoužívanější, nejdůležitější písmenka a jejich význam:

N (-.) píská hlavní vedoucí na začátku nástupu. Na táboře je to snad nejdůležitější signál. Ne méně důležité je písmeno P (.– –.), které značí přípravu na jídlo, hru nebo nástup. Často se píská pět nebo deset minut před akcí. Při konci hry zazní na píšťalce signál K (–.–), v ten moment přestává jakákoliv honička v lese, kopaná, dokonce i zápas. Písmena S (. . .) a O (– – –) jsou méně častá, ale o to důležitější. V jejich kombinaci se volá o pomoc, proto se nesmí zneužívat. Volání o pomoc zní S.O.S. (. . ./ – – – / . . .).

MORSEOVA ABECEDA

Milá posádko,

vítejte na programu schůzky 13. 1. Dnes se budeme zabývat Morseovou abecedou. Morseovu abecedu můžete používat k nějakému zašifrování tajné zprávy. Podívejte se na krátké video. Dozvíte se něco o Morseovce a také ÚKOL ke splnění.

V této tabulce si můžete vyzkoušet, jak zní jednotlivé kódy písmen ve zvuku. Stačí vždy kliknout na modře vyznačená slova ve sloupci (ukázka a pomůcka) a mělo by to fungovat.

ZnakKódUkázka a pomůckaZnakKódUkázka a pomůcka
A.- akátN-. národ, nástup
B-... blýskaviceO--- ó náš pán, ó náš háj
C-.-. cílovníciP.--. papírníci
D-.. dálava, dálniceQ--.- kvílí orkán
E. erbR.-. rarášek
F..-. Filipíny, filiálkaS... sekera, sobota, světluška
G--. Grónská zem, gnómónyT- tón, trám, tůň
H.... hrachovina, holubiceU..- učený, uličník
CH---- chléb nám dává, chvátá k nám sámV...- vyučený, vyvolený
I.. ibis, ivanW.-- wagón klád, waltrův vůz, dvojté vé
J.--- jasmín bílý, junácká hůlX-..- Xénokratés, Xénie má
K-.- krákorá, královstvíY-.-- ý se ztrácí, ý se krátí, Ýgar mává
L.-.. lupíneček, lední hokejZ--.. známá žena, zpíváme jen, zrádná žena
M-- mává, mlází

Zde si můžete znovu připomenout příběh o bouři. Je to komiks. Kdybyste nemohli přečíst text dobře, zde je odkaz na verzi v dokumentu (stačí stáhnout).

Někdy máme strach. Strach často souvisí s tím, že málo věříme. Představte si situaci, kdy se hodně bojíte. Máte v hlavě, jak se z toho strachu dostanete, vymýšlíte, jak se „zachráníte“ a přitom zapomeneme na toho nejdůležitějšího zachránce a víru, že vše bude dobré. Víra je důležitá každý den a každou situaci.

Milá posádko, k dnešní schůzce si můžete poslechnout krátké slovíčko o tom, že láska a to, že se máme navzájem rádi a pomáháme si je v životě velmi důležité.

Po opuštění Osamělých ostrovů naši loď zastihla bouře. Kvůli mrakům nebylo možné se orientovat podle hvězd. Proto musíš použít kompas.

Úkol: Podle instrukcí si zkus vyrobit vlastní kompas: 1) Vezmi si šicí jehlu a kompas, 2) opatrně po délce přetři magnetem jehlu asi 20krát, 3) polož jehlu na PET víčko nebo korek ležící na klidné hladině. Jehla by se měla natočit směrem na sever a na jih. (Pokud chceš, polož blízko magnet a ovlivňuj tak jehlu)

Vlny studené vody se hrnou na palubu. Musíš poznat její hrozby a výhody.( Další pokusy k poznání vody si s pomocí rodičů můžeš vyzkoušet tady: https://vida.cz/blog/samavoda). Hodně štěstí námořníku.

CO KDE NAJÍT

JAK ZAKOTVIT – lodní smyčka

Lodní smyčka pro praváky
Lodní smyčka pro leváky
Nahazovaný loďák

VIDEO

Děti, viděly jste někdy hejno ryb? Věděly jste, že rybky neplavou v hejnu jen tak? Co to vůbec má společného s opicemi s naší plavbou a vůbec s námi jako lidmi?

KŘÍŽOVKA